Taková slovíčka při rychlé komunikaci s cizincem vám nejsou moc k užitku! Chcete-li plynule komunikovat anglicky, musíte znát slovíčka perfektně a musí se vám vybavovat okamžitě! Slova jsou základem jazyka.
Jakou chybu lidé nejčastěji dělají?
Lidé často dělají chybu v tom, že se slova snaží naučit pouhým memorováním (biflováním). Vezmete učebnici, kde máte dva sloupečky (anglicky a česky) a jedete zleva doprava: „mother – máma, father – táta“, a v duchu nebo polohlasem párkrát projedete oba sloupce.
A výsledek?
Zmatek, z dvaceti slov si zapamatujete polovinu a po měsíci znáte už jen čtvrtinu. Když je pak potřebujete použít v životě, namísto abyste ho okamžitě řekli vám vyskočí obrázek vlevo nahoře v sešitě, čtvrté odshora… A tak jdete do slovníku a už asi podesáté si slovo vyhledáte, abyste ho za měsíc už zase nevěděli.
Tedy výsledek nic moc…
Co fungovalo? Jak jsme se naučili česká slova?
Oproti tomu s českými slovy obvykle nemáme problém. Nemusíme nad nimi vůbec přemýšlet.
Jak to?
Jako malé děti jsme se nesnažili slova biflovat. Slova jsme slyšeli a zkoušeli jsme je napodobovat a nahlas opakovat, mnohokrát, dokud jsme si jimi nebyli jisti. Pak jsme je začali říkat v krátkých větách, tedy v kontextu. A používali jsme je znovu a znovu a znovu.
Myslíte, že to může fungovat i na anglická slovíčka? :) Přijďte se přesvědčit na ukázkovou hodinu.
Tipy, jak na anglická slovíčka
- slovíčka se nebiflujte, ale používejte je větách
- věty říkejte nahlas a tvořte jich dostatek
- čtěte jednoduché anglické knížky, např. Penguin Readers (možno i s poslechovým CD), přečtěte několik různých knížek a když zvládáte danou úroveň, přejděte na vyšší
- sledujte jednoduché anglické filmy s anglickými titulky
- nalepte si na předměty v bytě nebo v pokoji štítky s anglickými názvy, budete je tak mít stále na očích
- můžete si najít na Facebooku nebo např. na www.interpals.net kamaráda na dopisování v AJ (penfriend) a občas s ním „prohodit pár slov“
- všímejte si anglických názvů, které denně ve svém životě potkáváte, divili byste se kolik jich je; můžete si dokonce po nějakou dobu sbírat slovíčka a fráze z obalů od čokolád, bonbonů, chipsů, vystřihovat si názvy časopisů s anglickými výrazy, nebo si zapisovat slova a fráze, která vídáte v MHD, v restauraci, po cestě do práce – budete překvapení, kolik angličtiny je všude kolem vás (a kolik slov už znáte) a začnete ji více vnímat
Kolik slov potřebujete a za jak dlouho to můžete zvládnout?
Kolik aktivních slovíček potřebujete umět pro běžnou komunikaci v angličtině?
- 2000 až 2500 slov
Kolik aktivních slov se naučíte za měsíc studia v jazykové škole LITE?
- 400 až 600 slov (standardní kurz)
Kolik anglických slov se můžete naučit za týden intenzivního studia v LITE?
- 250 až 350 slov (intenzivní kurz)
V LITE se učíte slova jinak, než jste byli zvyklí. Nevěříte? Vyzkoušejte ukázkovou hodinu zdarma! Učíme vás, jak si efektivně budovat svoji aktivní slovní zásobu:
- slova se učíte nejen číst a psát, ale také používat v komunikaci
- slova procvičujete ve skutečné komunikaci, dokud si jimi nejste jisti
- cílem je to, abyste si je nemuseli překládat
- chápete významy slov okamžitě a bez překladu
- v životě pak nemáte problém si je vybavit a jsou vždy pohotově při ruce! (tak jako např. u slov: „sorry“ – promiň, „book“ – kniha atd.)
Vyjádření studentky po kurzu
„… Naučila jsem se nová slovíčka a pamatovala jsem si je z výuky během kurzu. Kurz byl zcela jistě přínosem a naše učitelka Blanka vždy vše vysvětlila a pomohla nám. Určitě budu ve studiu angličtiny pokračovat, neboť jsem viděla zlepšení u všech členů v našem kurzu...“
- B.J., absolventka kurzu INT 3